| Part Number | 1.5SMC350A-E3 9AT |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 131330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 300V 1.5KW 2-Pin SMC T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1.5SMC350A-E3 9AT |
| Datasheet download |
| Part Number | 1.5SMC350A-E3 9AT |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Minimum Breakdown Voltage | 333 V |
| Maximum Clamping Voltage | 482 V |
| Configuration | Single |
| Pin Count | 2 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 300 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Peak Pulse Current | 3.1 A |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| Test Current | 1 |
| Supplier Package | SMC |
| Product Dimensions | 7.11 x 6.22 mm |
| Package | 2SMC |
| Replacement Part Number | PART-1.5SMC350A-E3 9AT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE68CA-E3 54.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ85CA.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 200W 2-Pin SOD-123 T R Download PDF datasheet for RSA5MGTR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ20A-13-F.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ18A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SM4T33CAY.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12.8V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA15A-E3 61.pdf |
|
Molex | TVS FOR HAIER 595 - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15A-E3 57T.pdf |